PROGRAM KONFERENCE

Termín akce odložen z důvodu epidemiologické situace spojené s COVID-19.

Chcete být u toho, když bude mít Česká republika možnost prosadit se jako lídr v oblasti pokročilé průmyslové výroby budoucnosti? Pak si nenechte ujít představení toho nejlepšího z oboru Industry 4.0 na vybraných fakultách VUT Brno a nově budovaného testbedu Průmyslu 4.0 projektu RICAIP ve čtvrtek 9. prosince 2021 na JIC Brno.

Covidová opatření bedlivě sledujeme a bude vás o změnách včas informovat


8:00–9:00Registrace a coffee break
9:00–9:15Prof. RNDr. Ing. Petr Štěpánek, CSc., dr. h. c  (Rektor VUT): Úvodní slovo
9:15–9:30Prof. Vladimír Dlouhý (Prezident Hospodářské komory): Úvodní slovo
9:30–10:15SEKCE CEITEC VUT:  
Představení součásti z pohledu spolupráce s průmyslem v oblasti Industry 4.0 

prof. Pavel Václavek (CEITEC VUT): Testbed projektu RICAIP
V rámci projektu RICAIP buduje CEITEC VUT testovací pracoviště - testbed – pro ověřování technologií P4.0 v prostředí blízkém skutečnému průmyslovému. Vrámci příspěvku bude diskutována architektura testbedu, jeho přístrojové vybavení a možnosti jeho využití. 

Ing. Petr Minář, MSc. (Intemac Solutions, s.r.o.): DIH DIGIMAT: Flexibilní výrobní systémy s využitím technologie AI 
V příspěvku se dozvíte o aktivitách a službách DIH DIGIMAT a možnostech spolupráce. Dále bude představen vývojový projekt INTEMAC, zahrnující aplikaci vision systému s AI v robotizovaném výrobním pracovišti nasazeném v reálném provozu. 

Tomáš Verner (T-Mobile): 5G komunikace pro Průmysl 4.0 
Příspěvek bude diskutovat základní vlastnosti a výhody 5G sítí a to zejména privátních. Budou představeny příklady použití v průmyslovém prostředí. Rovněž budou zmíněny aktivity v oblasti testování 5G komunikačních technologiích v ČR i zahraničí.

10:15–11:00Sekce FEKT VUT: 
Představení součásti z pohledu spolupráce s průmyslem v oblasti Industry 4.0 

doc. Ing. Petr Marcoň, Ph.D./Ing. Vlastimil Braun (COMPAS automatizace, spol. s.r.o.)  : Asset Administration Shells in Components of Industry 4.0 
Příspěvek se zaměřuje na jeden ze základních stavebních kamenů Průmyslu 4.0 (P4.0), a to na elektronickou obálku komponenty, tzv. Asset Administration Shell (AAS). Budou diskutovány možnosti vytváření AAS, jeho funkce a využití v průmyslové výrobě. Vlastnosti AAS a jejich výhody budou prezentovány ve spojení s virtuálním modelem výrobní linky. Ing. Braun naváže na teoretickou část o problematice Asset Administration Shell (AAS). Představí novou verzi virtuálního testbedu a dema COMBED s volně jezdícími roboty. Na tomto virtuálním testbedu byla ověřena funkčnost decentrálního řízení výroby s 82 instancemi AAS. 

Ing. Radek Fujdiak (FEKT VUT), Ph.D./ Ing. Radek Sysel (EASYCON Solution s.r.o.) : Kontext kybernetické bezpečnosti v nastupující éře Průmyslu 4.0 
Průmysl 4.0 přináší zcela nové možnosti včetně autonomních systémů, pokročilé datové analytiky, cloudových řešení, rozšířené reality, propojení systémů a dalších součástí plné digitalizace průmyslu. Informační a operační/provozní technologie plně konvergují a pomyslná úroveň mezi nimi mizí. Nově vznikající systémy se tímto stávají mnohdy mnohem zranitelnější než tradiční „off-line“ systémy. Vznikají tak zcela nové výzvy v rámci vývoje a výzkumu v politické, akademické i soukromé sféře zejména právě z pohledu kybernetické bezpečnosti. Zaměříme se tímto tedy na přidání kontextu kybernetické bezpečnosti pro nastupující paradigma Průmysl 4.0, společně s představením možných řešení, ale i stále otevřených výzev v této oblasti.

doc. Ing. Petr Vyroubal, Ph.D. (FEKT VUT): Numerické simulace a jejich využití v průmyslové praxi 
Příspěvek se zabývá představením výzkumných aktivit UETE FEKT VUT v Brně, a zde působící výzkumné skupiny pro 3D modelování a numerické simulace se zaměřením na spolupráci s průmyslovou sférou v oblasti výzkumu/vývoje/optimalizace výrobků pomocí počítačové simulace, která je jedním ze stavebních kamenů Průmyslu 4.0.
11:00–11:15Coffee Break
11:15–12:00Sekce FIT VUT 

Ing. Vítězslav Beran, Ph.D. (FIT VUT): Spolupráce člověka s robotem
Prezentace výsledků výzkumné skupiny Robo@FIT, která se zaměřuje na efektivní a přirozenou spolupráci člověka s roboty. Mezi výsledky patří využití rozšířené reality pro přenesení interaktivního prostoru z počítače nebo teach-pendantu přímo do prostředí robota. Součástí prezentace bude i představení vybavení HRI laboratoře na FIT a možností spolupráce s výzkumnou skupinou

Ing. Zdeněk Materna, Ph.D. (FIT VUT): ARCOR2 - nástroj pro dohled a revizi programů kolaborativních robotů 

Prezentace představí nástroj vyvinutý výzkumnou skupinou Robo@FIT, který využívá rozšířenou realitu pro zobrazení a revizi programu přímo v pracovním prostředí robota. Prostorově ukotvené zobrazení významně usnadňuje orientaci v programu a rozšiřuje možnosti i programátorsky neškoleného pracovníka. Nástroj disponuje řadou zajímavých funkcí, jako je převod mezi vizuální reprezentací a zdrojovým kódem, programováním systémů s více různými roboty nebo spolupráci více uživatelů při revizi nebo tvorbě robotických programů.


Ing. Radek Štourač (Kinalisoft s.r.o.): Test-it-off: automatizace testování výrobků
V KINALI se zaměřujeme na optickou kontrolu kvality výrobků. Naší odpovědí na výzvy Průmyslu 4.0 je vývoj systému pro plnou automatizaci tohoto procesu. Robot sám zvládne vybírat výrobky přímo z beden, testovat je a třídit na výstupu. Je tedy plně autonomní, zároveň však nabízí bohatou SW konektivitu pro možnost efektivní práce v nejmodernějších výrobních prostředcích.  Zásadním požadavkem je v tomto směru přívětivý a intuitivní způsob tvorby jednotlivých programů. Program musí zvládnout vytvořit i neprogramátor! Pro splnění tohoto cíle je nutné zapojit nejmodernější vizualizační technologie a postupy, což realizujeme díky využití systému ARCOR2 z FIT VUT v Brně. 
12:00–12:45Sekce FSI VUT 

Ing. Jiří Kovář, Ph.D. (VUT): Použití virtuální reality jako prostředku pro efektivní integraci  digitálního dvojčete stroje do výrobního procesu 
Příspěvek představí softwarovou platformu UVSSR pro efektivní integraci a interakci uživatele s digitálním dvojčetem stroje do různých fází výrobního procesu. Vytvořená technologie bude ukázána na vybraných technologických celcích. 

doc. Ing. Michal Holub, Ph.D. / Ing. Jiří Kroupa (VUT): Spolupráce s TOS Čelákovice - bruska BUD s prvky Industry 4.0  
Příspěvek bude prezentovat výsledky účinné spolupráce univerzity a průmyslového partnera při vývoji hrotové brusky pro velké obrobky s prvky Industry 4.0. 

Ing. Hadáček (SIEMENS): Virtuální zprovoznění jako podpora Industry 4.0 
Příspěvek bude prezentovat možnosti využití technologií firmy SIEMENS v oblasti virtuálního zprovoznění výrobních strojů a zařízení v kontextu Industry 4.0.
12:45–13:15Oběd
13:20Odjezd na prohlídky následujících pracovišť

CEITEC VUT: Testbed projektu RICAIP

FEKT: CyberGrid (Radek Fujdiak), Vodafone Unilab (Pavel Mašek)

FIT: Laboratoř Robo@FIT

FSI: Technologický demonstrátor UVSSR - prvky Industry 4.0 ve výrobních systémech